O masażach

Historia masażu

Historia masażu sięga starożytności. Był on wówczas uzupełnieniem obrzędów religijnych. Niekiedy jednak stanowił część medycyny ludowej. Korzenie masażu sięgają Chin i Indii. Stanowił on tam naturalne metody leczenia. W Europie już Hipokrates, a potem Celsus i Galena uważali masaż za działający leczniczo w poszczególnych jednostkach chorobowych. W starożytnej Grecji przed zawodami masowano sportowców. Ich ciała natłuszczano oliwą. W wiekach średnich nastąpił regres i zastój nauk medycznych. Masaż stracił na znaczeniu i przestał być stosowany.

Francuski lekarz Ambroży Paré zajął się techniką masażu w XVI wieku. W swojej pracy naukowej uznał masaż za oficjalną metodę leczenia. Pracę swoją oparł na obserwacjach skutku masażu u chorych po operacjach.

W rozwój masażu leczniczego największy wkład włożył prawdopodobnie szwedzki lekarz Per Henrik Ling (1776-1839). Spopularyzował on tzw. szwedzką gimnastykę. W jej zakres wchodził właśnie masaż leczniczy.

Holenderski lekarz Johan Mezger (1839-1909) natomiast jest uważany za twórcę leczniczego masażu naukowego. Określił on wskazania i przeciwskazania stosowania masażu w poszczególnych przypadkach chorobowych. Powołał on przy tym do życia pierwszą prawdziwą szkołę masażu klasycznego.

Polska myśl naukowa w rozwoju masażu także odegrała niepoślednią rolę. Lekarza Izydor Zabłudowski dzięki swoim publikacjom sprawił, że masaż zaczął być traktowany tak samo jak pozostałe działy wiedzy medycznej.

Dzięki rozwojowi fizjologii i neurofizjologii powstały nowe metody masażu na przykład: limfatyczny, segmentarny, okostnowy i łącznotkankowy.

Kontakt

Thai & Bali Home

Al. Roździeńskiego 88a
40-203 Katowice

Salon czynny:

Wt. - Pt. 12:00-20:00

Sb. - 10:00-20:00

Nd, Pon. nieczynne

 

Telefon

+48 798-635-700

+48 780-079-440

E-mail

thaibalihome@gmail.com

Formularz kontaktowy

1 + 15 =

Akceptujemy płatności kartą.